Podróżowanie samochodem po Polsce może być nie tylko efektywne czasowo, ale też komfortowe, zwłaszcza jeśli korzysta się z dobrze rozwiniętej sieci autostrad. Jednak ten komfort wiąże się z koniecznością zapłaty stosownych opłat związanych z używaniem autostrad A1, A2, czy A4. Warto zatem wyjaśnić, jakie zasady obowiązują na płatnych odcinkach, jak dokonać opłat oraz jakie są przystępne koszty za użytkowanie tych dróg.
Zasady korzystania z płatnych autostrad w Polsce
Poza obowiązkiem posiadania ważnych dokumentów pojazdu oraz prawo jazdy, jednym z podstawowych aspektów korzystania z polskich autostrad jest opłata za ich użytkowanie. Autostrady A1, A2 (poza fragmentem koncesjonowanym przez firmę Autostrada Wielkopolska) oraz A4 (od Krakowa do węzła Sośnica) są drogami płatnymi. Tak to autostrady są obecnie w Polsce bezpłatne dla samochodów osobowych.
Zarządcą tych odcinków jest GDDKiA (Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad) i to od niej należy ściągać opłatę. Warto dodać, że cena przejazdu tą samą trasą może różnić się w zależności od klasy pojazdu, od tego, czy jest to pojazd osobowy czy ciężarowy. Przejazd dla motocykli jest natomiast bezpłatny.
Metody i możliwości opłacania przejazdu
W erze digitalizacji i ciągle rosnącej popularności płatności elektronicznych, opłata za przejazd autostradami może być realizowana na kilka sposobów. Pierwszym, najbardziej tradycyjnym jest płatność gotówką lub kartą płatniczą bezpośrednio przy bramce na autostradzie.
Drugą opcją są terminale automatycznej obsługi (AOS). Są to specjalne urządzenia umożliwiające samodzielne zapłacenie za przejazd bez konieczności zatrzymywania się na bramce. W przypadku autostrad zarządzanych przez GDDKiA, płatność można dokonać za pomocą karty płatniczej.
Jednak nadchodzący rok 2023 przyniesie istotne zmiany. W wyniku wprowadzenia tzw. „e-TOLL”, systemu opłaty drogowej, opłat za przejazd autostradami będzie można dokonywać elektronicznie. Dzięki temu, podróży nie będzie musiał zatrzymywać się na bramkach. Wszystko za sprawą on-board unit (OBU), czyli urządzenia zamontowanego w pojeździe, które automatycznie nalicza opłatę za przejazd.