Do przesiadki w samochodzie często podchodzimy z lekkim strachem. Polski rynek motoryzacyjny w ostatnich latach rośnie w zastraszającym tempie. Może to zaskoczyć, ale coraz więcej osób decyduje się na zakup swojego pierwszego samochodu. Jakie są więc uwarunkowania finansowe związane z posiadaniem samochodu w 2024 roku? Jaka kara grozi za brak przeglądu? Przygotowaliśmy dla was zestawienie zawierające najważniejsze informacje na ten temat.
Cena samochodów w 2024 roku
Ze względu na zmieniający się rynek, inflację, koszty produkcji i wiele innych czynników, cena samochodów w 2024 roku może być trudna do przewidzenia. Jednak oceniając na podstawie ostatnich trendów, prawdopodobieństwo jeśli chodzi o ceny nowych samochodów sugeruje, że z pewnością będą one wyższe niż obecnie. Cena wynosi dalej 99zł dla samochodów osobowych. Jednakże diagności chcą podwyżek.
Z jednej strony, kolejne technologie w samochodach osiągają nowe szczyty. Dzięki czemu samochody są bardziej wydajne, bezpieczne i komfortowe. Z drugiej strony, te same technologie mogą prowadzić do wyższych cen. Szczególnie jeśli uwzględnimy coraz surowsze standardy emisji spalin, które wymuszają wprowadzanie droższych technologii do pojazdów.
Podsumowując, jeżeli myślisz o zakupie samochodu w 2024 roku, powinieneś przygotować się na to, że będzie to wiązało się z pewnymi dodatkowymi kosztami.
Konsekwencje prawne związane z brakiem przeglądu samochodu
Niezależnie od roku, brak przeglądu samochodu to duża odpowiedzialność z punktu widzenia prawa. Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą z 2020 roku, za brak ważnego badań technicznych kierowca może otrzymać mandat w wysokości do 500 zł. Co więcej, policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, a w niektórych przypadkach może nawet zlecić holowanie samochodu na parking strzeżony.
W przypadku stwierdzenia przez policję, że stan techniczny pojazdu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa, mandat może wzrosnąć do 2000 zł, a pojazd zostanie odholowany. Ponadto, poza mandatem kierowca musi liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów związanych z holowaniem i przechowywaniem pojazdu na parkingu strzeżonym, a także z koniecznością przeprowadzenia badań technicznych pojazdu.