Jeep Compass dane techniczne interesują dziś nie tylko fanów off-roadu, ale też kierowców szukających nowoczesnego, oszczędnego SUV‑a na co dzień. Nowa generacja Compassa stawia na napędy hybrydowe i elektryczne, oferując znacznie lepsze osiągi, niższe spalanie i więcej przestrzeni niż wcześniejsze wersje.

Jeep Compass – dane techniczne, wymiary, silniki i ceny

Nowy Jeep Compass oferuje nowoczesne napędy elektryczne i hybrydowe o mocy do 231 KM, bagażnik o pojemności 550 l oraz zasięg elektryczny do 92 km, a jego ceny katalogowe zaczynają się od 150 500 zł.

Wymiary i właściwości terenowe nowego Jeepa Compassa

Aktualny Jeep Compass to pełnoprawny SUV segmentu C, który łączy kompaktowe nadwozie z bardzo dobrą przestrzenią w kabinie. Nadwozie jest dłuższe i szersze niż w starszych generacjach, co przekłada się na wygodne warunki podróży dla całej rodziny.

Podstawowe wymiary nadwozia prezentują się następująco:

  • Długość: 4,55 m,
  • Szerokość: 1,9 m,
  • Wysokość: 1,7 m,
  • Rozstaw osi: 2,8 m,
  • Pojemność bagażnika: 550 litrów,
  • Dodatkowe schowki z przodu kabiny: 34 litry.

Takie proporcje sprawiają, że Compass dobrze radzi sobie w mieście, a jednocześnie oferuje dużo miejsca na tylnej kanapie i w bagażniku. Przestrzeń ładunkowa 550 l pozwala komfortowo spakować się na wakacje, a płaska podłoga bagażnika ułatwia załadunek większych przedmiotów.

Jeep Compass to nadal samochód o wyraźnych możliwościach terenowych. Parametry off-roadowe różnią się w zależności od wersji napędu, ale już odmiany hybrydowe e-Hybrid oferują solidny potencjał poza asfaltem.

Najważniejsze dane związane z jazdą w terenie to:

  • Prześwit: 200 mm,
  • Głębokość brodzenia: od 408 mm (e-Hybrid) do 470 mm (Plug-in),
  • Kąt natarcia: 20°,
  • Kąt rampowy: 15–16°,
  • Kąt zejścia: 26–27°.

Prześwit 200 mm w połączeniu z systemem zarządzania trakcją Selec‑Terrain sprawia, że Compass dobrze radzi sobie na szutrach, polnych drogach i błocie. To nie jest tylko miejski crossover z podniesionym zawieszeniem – ten model realnie wykorzystuje doświadczenie marki Jeep w terenie.

Jeep Compass dane techniczne silników i napędów – elektryczny, e-Hybrid oraz Plug-in (PHEV)

Nowy Compass zrezygnował z klasycznych jednostek wysokoprężnych na rzecz gamy napędów benzynowych z elektrycznym wsparciem oraz pełnych wersji elektrycznych. W ofercie znajdują się trzy główne typy napędu, które różnią się charakterem, osiągami i sposobem użytkowania na co dzień.

Wersja elektryczna (BEV)

Elektryczny Jeep Compass to propozycja dla kierowców, którzy chcą jeździć bezemisyjnie, a jednocześnie oczekują dobrych osiągów i sensownego zasięgu. W zależności od wersji dostępne są różne moce oraz pojemności akumulatorów.

  • Pojemność baterii netto: 75 kWh lub 96 kWh,
  • Moc systemowa: od 145 KM do 231 KM (107–170 kW),
  • Maksymalna moc ładowania DC: do 160 kW,
  • Czas ładowania od 20% do 80% przy maksymalnej mocy: około 31 minut,
  • Średnie zużycie energii: 17,4–19,5 kWh/100 km.

Akumulator 96 kWh pozwala na swobodne planowanie dłuższych tras, a szybkie ładowanie prądem stałym skraca postoje na ładowarkach. Elektryczny Compass zachowuje typową dla marki trakcję i stabilność, a przy tym porusza się niemal bezgłośnie.

Wersja Plug-in Hybrid (PHEV / 4xe)

Compass Plug-in Hybrid, często oznaczany jako Compass 4xe, łączy turbodoładowany silnik benzynowy z silnikiem elektrycznym umieszczonym na tylnej osi. Dzięki temu auto oferuje napęd na cztery koła bez klasycznego wału napędowego, co poprawia efektywność i możliwości terenowe.

  • Silnik benzynowy: GSE T4 Turbo lub T‑MultiAir II,
  • Silnik elektryczny na tylnej osi: 60 KM (44 kW),
  • Pojemność baterii: 11,4 kWh (netto),
  • Łączna moc układu: do 240 KM (w zależności od wersji),
  • Zasięg w trybie elektrycznym: około 90–92 km (cykl WLTP),
  • Średnie zużycie paliwa WLTP: około 1,7–2,9 l/100 km.

Przy codziennych dojazdach do pracy wielu kierowców jest w stanie przejechać większość trasy wyłącznie na prądzie. Zasięg elektryczny do około 92 km przy spokojnej jeździe pozwala używać Compassa PHEV niemal jak auta elektrycznego, a silnik benzynowy przejmuje rolę wsparcia na dłuższych trasach.

Wersja e-Hybrid (MHEV)

Jeep Compass e-Hybrid wykorzystuje technologię miękkiej hybrydy, w której niewielki silnik elektryczny wspiera jednostkę benzynową, ale nie umożliwia jazdy wyłącznie na prądzie na długich dystansach. Rozwiązanie poprawia dynamikę ruszania i ogranicza zużycie paliwa w mieście.

  • Silnik benzynowy: 1.5 T4 Turbo,
  • Technologia: miękka hybryda (MHEV) z 48‑woltowym układem,
  • Średnie zużycie paliwa: około 5,6–5,7 l/100 km (WLTP),
  • Automatyczna skrzynia biegów, napęd na przednią oś lub w wersjach z zaawansowanym napędem 4×4.

Spalanie na poziomie około 5,6–5,7 l/100 km czyni wersję e‑Hybrid ciekawą opcją dla osób, które dużo jeżdżą po mieście, ale nie mają możliwości regularnego ładowania samochodu z gniazdka.

Osiągi i zużycie paliwa Jeep Compass

Osiągi nowego Compassa zależą od wybranej konfiguracji napędu. Elektryczne i najmocniejsze hybrydowe odmiany oferują bardzo szybkie przyspieszenie, podczas gdy wersje e-Hybrid stawiają bardziej na oszczędność paliwa i płynną jazdę niż na sportowe emocje.

Zakres danych dla gamy napędów obejmuje:

  • Przyspieszenie 0–100 km/h: od 5,4 s do około 9,3 s,
  • Prędkość maksymalna: od 183 km/h do ponad 200 km/h,
  • Zużycie paliwa WLTP (hybrydy): od około 1,7 do 5,7 l/100 km,
  • Zużycie energii WLTP (elektryk): około 17,4–19,5 kWh/100 km.

Najmocniejsze wersje przyspieszają do setki w około 5,4 sekundy, co jeszcze kilka lat temu było domeną aut sportowych, a nie rodzinnych SUV‑ów. Z drugiej strony łagodniejsze odmiany e‑Hybrid zapewniają bardzo rozsądne spalanie w realnym ruchu miejskim.

Dla większej przejrzystości można ująć parametry osiągów i zużycia w jednej tabeli porównawczej:

Wersja napędu Przyspieszenie 0–100 km/h Prędkość maksymalna Średnie zużycie (WLTP)
Elektryczna (BEV) ok. 5,4–8,0 s ok. 183–>200 km/h 17,4–19,5 kWh/100 km
Plug-in Hybrid (PHEV / 4xe) ok. 7,3–8,5 s ok. 183–188 km/h 1,7–2,9 l/100 km
e-Hybrid (MHEV) ok. 8,3–9,3 s ok. 183–187 km/h 5,6–5,7 l/100 km

Rzeczywiste spalanie będzie oczywiście zależeć od stylu jazdy, obciążenia auta i warunków drogowych. Norma WLTP pozwala jednak porównywać poszczególne odmiany między sobą i ułatwia wybór wersji dopasowanej do własnych potrzeb.

Ile kosztuje Jeep Compass? Ceny modeli nowych i używanych

Cennik nowego Compassa jest wyraźnie wyższy niż kwoty znane ze starszych generacji, ale stoi za tym znacznie bogatsze wyposażenie, dużo lepsze bezpieczeństwo i zaawansowane napędy hybrydowe oraz elektryczne. Rozpiętość cenowa jest spora, bo obejmuje zarówno wersje e‑Hybrid, jak i topowe odmiany elektryczne.

Orientacyjne poziomy cen prezentują się następująco:

  • Nowy Jeep Compass e-Hybrid – cena katalogowa od około 150 500 zł,
  • Nowy elektryczny Jeep Compass (np. First Edition) – w zależności od konfiguracji około 169 400–205 700 zł,
  • Modele Plug-in Hybrid 4xe – pozycjonowane pomiędzy wersjami e-Hybrid a topowymi elektrykami, w zależności od wyposażenia i mocy.

Cena katalogowa od 150 500 zł dotyczy bazowych odmian e‑Hybrid, które już w standardzie oferują rozbudowane systemy wsparcia kierowcy, automatyczną skrzynię biegów i nowoczesne multimedia. Bogatsze wersje z większymi felgami, lepszym nagłośnieniem i zaawansowanymi systemami asystującymi wyraźnie podnoszą końcową kwotę zakupu.

Na rynku wtórnym sytuacja wygląda inaczej, ponieważ dostępne są zarówno starsze generacje, jak i nowsze roczniki po liftingu. Trzeba wyraźnie oddzielić te dwa światy, aby nie porównywać ze sobą zupełnie różnych konstrukcji.

  • Najstarsze egzemplarze pierwszej generacji – ceny od około 20 000 zł,
  • Compass drugiej generacji sprzed modernizacji – zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy złotych w zależności od przebiegu i stanu,
  • Nowsze auta po liftingu i wersje hybrydowe – znacznie wyższe kwoty, sięgające często poziomu powyżej 100 000 zł za zadbane egzemplarze z niewielkim przebiegiem.

Kupując auto używane, warto zwrócić uwagę, czy mamy do czynienia z wersją spalinową starego typu, czy już z nowszym napędem e‑Hybrid lub 4xe. Różnice w wyposażeniu, komforcie i zużyciu paliwa są w tym wypadku naprawdę duże.

Typowe usterki i na co zwrócić uwagę przy zakupie

Starsze generacje Jeepa Compassa mają inne słabe punkty niż najnowszy model oparty na platformach koncernu Stellantis. Przy oględzinach auta z rynku wtórnego trzeba więc patrzeć nie tylko na rocznik, ale też na rodzaj zastosowanego napędu i ogólną konstrukcję.

W przypadku wcześniejszych wersji użytkownicy często zgłaszali takie problemy jak:

  • skrępowane lub szybko zużywające się elementy zawieszenia,
  • incydentalne usterki elektroniki pokładowej,
  • korozja na krawędziach drzwi i niektórych elementach nadwozia,
  • niedokładności montażowe we wnętrzu, objawiające się trzeszczeniem plastików.

Regularne serwisowanie, kontrola zawieszenia i zabezpieczenie nadwozia znacząco ograniczają ryzyko takich problemów, dlatego przy zakupie używanego auta dobrze jest przejrzeć historię napraw i rachunki z warsztatów. Czy sprzedający faktycznie dbał o samochód, czy raczej skupiał się tylko na wymianie oleju raz na jakiś czas?

Najnowsza generacja Compassa z napędami e-Hybrid i Plug-in Hybrid to całkowicie odświeżona konstrukcja. Wykorzystuje nowoczesną elektronikę, rozbudowane systemy wsparcia kierowcy i zaawansowane układy napędowe. Awaryjność tych aut dopiero buduje swoje statystyki, ale pierwsze opinie wskazują na poprawę jakości montażu wnętrza i niższą podatność na korozję.

Przy oględzinach hybryd i elektryków szczególną uwagę warto poświęcić stanie akumulatora trakcyjnego, poprawności działania ładowania, a także historii przeglądów w autoryzowanych serwisach. Napędy wysokiego napięcia wymagają fachowej diagnostyki, więc przed zakupem dobrze skorzystać z pomocy specjalisty mającego doświadczenie z samochodami zelektryfikowanymi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jaka jest pojemność bagażnika w nowym Jeepie Compassie?

Bagażnik tego modelu pomieści 550 litrów ładunku, a płaska podłoga znacząco ułatwia układanie cięższych przedmiotów. Dodatkowo w przedniej części wnętrza znajdziemy schowki o łącznej objętości 34 litrów.

Jaki zasięg na silniku elektrycznym oferuje wersja Plug-in Hybrid?

Wariant ten pozwala na pokonanie około 90–92 kilometrów wyłącznie na zasilaniu prądem. Umożliwia to realizację większości codziennych podróży miejskich bez uruchamiania jednostki benzynowej.

Od jakiej kwoty zaczynają się ceny nowego Jeepa Compassa?

Cennik nowego modelu startuje od około 150 500 złotych za podstawową wersję z napędem e-Hybrid. Wyższa cena w stosunku do starszych generacji wynika z bogatszego wyposażenia seryjnego i nowocześniejszych technologii.

Czy nowy Jeep Compass poradzi sobie w trudniejszym terenie?

Tak, auto posiada 200 mm prześwitu oraz system Selec-Terrain wspomagający jazdę po piasku czy błocie. W zależności od wybranego napędu, samochód może bez przeszkód pokonywać wodę o głębokości do 470 mm.

Czego należy pilnować przy zakupie używanego egzemplarza?

W starszych generacjach warto skontrolować stan elementów podwozia oraz poszukać ognisk korozji na karoserii. Przy wyborze nowszych hybryd lub elektryków kluczowa jest fachowa weryfikacja kondycji akumulatora trakcyjnego.