Mając Macbooka, możesz łatwo zrobić zrzut ekranu, czyli popularnie zwany „screenem”. Istnieją dwie podstawowe metody wykonania screena na Macbooku: poprzez skrót klawiszowy lub za pomocą narzędzia do zrzutów ekranowych.
Wykorzystanie skrótu klawiszowego
Najprostszą i najszybszą metodą zrobienia zrzutu ekranu na Macbooku jest skorzystanie ze skrótu klawiszowego. Aby to zrobić, należy nacisnąć jednocześnie kombinację klawiszy Cmd + Shift + 4. Kursor myszy zmieni się na krzyżyk, którym możesz zaznaczyć obszar, który chcesz zrobić screena. Po zaznaczeniu obszaru, puść przycisk i zrzut ekranowy zostanie automatycznie zapisany na pulpicie Macbooka.
Użycie narzędzia do zrzutów ekranowych
Jeśli wolisz bardziej zaawansowane narzędzie do zrzutów ekranowych, Macbook ma również wbudowane narzędzie o nazwie Zastrzeżenie ekranu. Aby je uruchomić, wystarczy wpisać w Spotlight nazwę programu i otworzyć go. Za pomocą tego narzędzia możesz wybrać rodzaj screena, jaki chcesz zrobić (cały ekran, konkretne okno, albo zaznaczone obszary) i dopasować ustawienia wg własnych preferencji. Po zrobieniu screena, zostanie automatycznie zapisany na pulpicie.
Gdzie znajdują się zapisane screeny?
Po wykonaniu zrzutu ekranu na Macbooku, plik zostanie automatycznie zapisany na pulpicie w systemowym folderze o nazwie „Zrzuty ekranu”. Możesz również sprawdzić ostatnie screeny wykonane przy pomocy narzędzia Zastrzeżenie ekranu lub skrótu klawiszowego Cmd + Shift + 4.
Sprawdzenie folderu Zrzuty ekranu na pulpicie
Jeśli nie możesz znaleźć swojego zrzutu ekranu na pulpicie, sprawdź folder o nazwie „Zrzuty ekranu”. Możesz go szybko otworzyć, przechodząc na pulpit i klikając dwukrotnie na ikonę „Zrzuty ekranu”. W tym folderze znajdziesz wszystkie wykonane zrzuty ekranowe, które możesz swobodnie przeglądać i edytować.